Az olvasható, pontos vonalkódok és szövegek soha nem voltak még ennyire fontosak a gyártásban. A minőségbeli hiányosságok nem hatékony folyamatokhoz és leállásokhoz vezetnek, míg az olvashatatlan vonalkódok esetében újracímkézés, újbóli beolvasás vagy akár a fontos információk hosszadalmas, kézi bevitele is előfordulhat. A hibák elsődleges okainak felismerésében lehetünk segítségükre, mellyel értékes időt és energiát takaríthat meg A vonalkód olvashatatlanságának definiálása után a probléma egyszerű, megelőző lépésekkel orvosolható.
Mit is jelent pontosan a kódminőség ellenőrzés?
Kódminőségellenőrzéssel kapcsolatban, az alább szolgáltatásokkal állunk rendelkezésükre
- Lineáris és 2D kód ellenőrzési szolgáltatás
- Az eredeti jelképek műszeres mérése ISO 15426-1/2 szabványnak megfelelő műszerrel
- ISO15415/15416 szabványnak megfelelő paramétereket tartalmazó digitális formában kiadott ellenőrzési jelentés
- Összefoglaló táblázat készítése
- Minták beazonosítása egyedi azonosítóval
Lineáris és 2D kód ellenőrzés alapján kiadott hivatalos szakvélemény
- a mérési paraméterek magyarázata
- a hibák feltárása az elvégzett ellenőrzések alapján
Szaktanácsadás
Változtatási javaslatok az előállítás minőségére és a kód adattartalmára vonatkozóan (utóbbi csak az előállítási eljárás ismeretében lehetséges).
Mobil kódok (QR kód) kampányindítás előtti ellenőrzése
A mobilkód (QR kód) felhasználásokban a kódok sok esetben nem érik el a céljukat, mivel a design torzításoknak köszönhetően olvashatatlanok lesznek. Az ellenőrzési szolgáltatással lehetőséget biztosítunk, hogy a tervezési folyamatban vizsgáljuk és javítsuk a kódok olvashatóságát.
Mikor és kinek van szüksége kódellenőrzésre?
A jelkép előállítója számára: a mérési információkat fel tudja használni termelési folyamatainak ellenőrzésére, valamint berendezéseinek, eljárásainak megfelelő beállítására.
A csomagolások tervezői számára: a mérés/ellenőrzés visszajelzés arra vonatkozóan, hogy a jelkép mérete, elhelyezése és színe nem okoz-e majd problémát a felhasználás helyén.
A terméket fogadó számára: időben történt kódminőség ellenőrzéssel a kezelési és leltárellenőrző rendszerekben, illetve a használat helyén fellépő olvasási problémák visszaszoríthatók/felszámolhatók.
A jelkép létrehozójának (általában a termék gyártójának) felelőssége, hogy garantálja a jelkép minőségi követelményeknek való megfelelőségét.
Mikor ellenőrizhetjük a kódot?
- A tervezési szakaszban: A mesterfilm elkészítésekor/az elektronikus eredeti létrehozáskor/mennyiségi gyártás során elvégzett ellenőrzés:
a mesterfilm ellenőrzésekor;
a próbanyomat elkészítése után;
a tényleges nyomtatás közben;
a nyomtatás után.
- Speciális esetben, amikor közvetlen a jelkép-generálás után történik a nyomtatás
- A termék elkészülte után (a késztermék átvételkor)
Mit is jelent pontosan a kódminőség ellenőrzés?
Kódminőség-ellenőrzés: az a műszaki folyamat, melynek során azt vizsgáljuk, hogy az egyes vonalkódok vagy 2D jelképek mennyiben felelnek meg a minőségi előírásoknak, illetve ennek alapján milyen mértékben lesznek olvashatók a felhasználás helyén. Az ellenőrzés szabványokon alapul.
Kódminőség ellenőrző berendezés: az ellenőrző berendezés az a precíziós mérőműszer, melyet a kódminőség mérésére terveztek. Felépítése és működése szabványokon alapul. A mérések hitelessége érdekében a mérőműszereket rendszeresen kalibrálni kell. A mérési eredményeknek megismételhetőnek kell lenniük ugyanazon berendezéssel, illetve a szabványoknak megfelelő eszközzel is.
Mire jó a kódellenőrzés, illetve mikor lehet rá szükségem?
- A vonalkód vagy 2D kód egy adathordozó,
- Fizikai kapcsolatot alkot a kiinduló rendszer és a fogadó rendszer között,
- Hiba esetén a kommunikációs lánc megszakad,
- Az ellenőrzés elősegíti az olvashatóság biztosítását,
- Megerősíti, hogy a kód eléri az alkalmazáshoz szükséges minőségi szintet,
- Segít a gyártási folyamat ellenőrzésében, a jelkép minőségfejlesztése céljából,
- Megmutatja, hogy a jelképnek milyen jól kell működnie a fogadó alkalmazásában,
- Lehetővé teszi a nem tökéletes eredmények okainak diagnózisát.
A műszeres ellenőrzés eredményéül kapott mérési jegyzőkönyv:
Cégünk, a Vonalkód Rendszerház Kft. vállalja a különféle kódok (1D, 2D, DPM) kódminőség ellenőrzését műszeres eszközökkel, akár laborkörülmények között is.
Bezár
Mitől függ a kód olvashatósága?
A vonalkód olvashatósága függ az vonalkódolvasó tulajdonságaitól
- Az olvasó ismeri-e az adott jelképhez tartozó kódolási algoritmust, illetve aktiválva van-e.
- Milyen dekódolást segítő szoftveres specialitásokat építettek az olvasóba. (gyártóról-gyártóra és termékről-termékre eltér).
- Milyen típusú optikai rendszerrel rendelkezik az olvasó. CCD, Laser, 1D CCD Imager, 2D CCD imager.
- Milyen az olvasási rendszer: 1 sáv, Raszter, Omnidirekcionális, imager.
- Milyen felbontásra hangolt az optika: Standard, HighDensity, UltraHD, LongRange.
- Mennyi adatot kell dekódolni (PDF417 kódoknál vannak olvasók amelyek nem képesek 800 karakter fölötti mennyiséget dekódolni)
A vonalkód olvashatósága függ az olvasandó kód jellemzőitől:
- Milyen felületen állították elő a kódot.
- Milyen nyomtatási eljárással (ez a minőséget is sokszor meghatározza)
- Milyen méretben (magasság, X-méret, teljes szélesség, jellemzően a változó hosszúságú kódoknál fontos).
- Milyen minőségben (függ a nyomtatási eljárástól, felülettől, festéktől, stb.).
- Mennyi adatot kódoltunk.
- A vonalkód olvashatósága függ a jelképtípus sajátosságaitól:
- Milyen biztonsági szintekkel rendelkezik: nincs CDV, CDV, hibajavítás és azon belül is milyen fajta (pl: Datamatrix ECC000-140 vagy 200)
- Hogyan reagál a torzulásokra hibákra általában (átfedéses 2/5 és Code 39 jól tűri, Code128 már érzékenyebb).
Ellenőrzés kódolvasóval vagy kódminőség ellenőrzővel
Egy vonalkód ellenőrzése történhet kódolvasóval és kódminőség ellenőrzővel egyaránt.
Egy kód ellenőrzése történhet kódolvasóval és kódminőség ellenőrzővel egyaránt.
Ellenőrzés kódolvasóval
A kódok olvashatósága ellenőrizhető egy egyszerű vonalkódolvasó segítségével is, így azonban csak azzal az olvasóval összefüggésben beszélhetünk megfelelésről, vagy hibáról, amellyel a vonalkódolvasás történt.
Előfordulhatnak olyan hibák, amelyek a kiválasztott olvasónál csak az olvasás nehézkességét okozzák (többszöri próba, lassabb olvasás), de egy másik eszköznél már nem teszik lehetővé a dekódolást. Az olvasási képességek közötti különbség oka, egyrészt az olvasók eltérő optikai felépítésében keresendő, másrészt, hogy a bennük használt dekódoló szoftverek képességei gyártónként és eszközönként eltérhetnek egymástól.
A kódolvasó-gyártók versenyzése mára olyannyira előrehaladott, hogy a képességek mérőfokává vált a kód szabványok tűréshatárain túl egyre nagyobb mértékű hibákkal rendelkező kódokat visszaolvasni. A kód minőségének felmérése így nem alapozható egyszerű kódolvasóra, hiszen az azokkal történő leolvasás csak arra az olvasótípusra vonatkozóan szolgáltatna információt, más eszközökkel való olvashatóságra nem. Tényleges minőségellenőrzés csak szabványokon nyugvó minőségellenőrző berendezésekkel végezhető.
Összefoglalva az egyszerű kódolvasóval történő tesztelésre a következők jellemzőek:
- jelek olvasása megy végbe
- Igen/Nem típusú ellenőrzés történik
- nem garantálja, hogy újra vagy máshol leolvasható a jelkép
- nem történik diagnosztizálás
Ellenőrzés kódminőség ellenőrző berendezéssel
A kódok olvashatóságának másik módszere a speciális kódminőség ellenőrző berendezéssel való mérés. Az ellenőrző berendezések nemzetközi szabványoknak (ISO15416: a lineáris kódok ellenőrzésének szabványa; ISO15415: a kétdimenziós kódok ellenőrzésének szabványa) megfelelő minősítési rendszert alkalmaznak, amely alapján egy lineáris kód vagy más néven vonalkód, illetve egy 2D kód (mátrix kód) nyomtatási minősége besorolható egy skálán. A besorolás mindkét szabvány esetében több paraméter együttes vizsgálata alapján történik. A paraméterek alapján következtetni lehet a hiba okára is, ami segítséget nyújt az előállító berendezések megfelelő beállításához.
Az ISO 15416 minősítési szabvány alkalmazható a vonalkódokhoz pl: EAN-8, EAN-13, UPC-A, UPC-E, GS1-128, ITF-14, Code-39, stb.
Az ISO15415 minősítési szabvány alkalmazható a 2D kódokhoz pl: Datamatrix, Maxicode, Azetc code, QR code, stb.
Vannak olyan eszközök is, amelyek mindkét szabvány szerint képesek méréseket végezni.
Összességében a kódminőség ellenőrző berendezés által nyújtott kiértékelés alapján az is tudható, hogy mi a probléma a jelképpel és mit kell megváltoztatni a hiba kijavítása érdekében. Természetesen ehhez értelmezni kell az ellenőrző berendezés által nyújtott kiértékelési paramétereket, illetve az azokat rontó tényezőket.
Az ilyen berendezéssel elkészített kódellenőrzési jelentés nagy előnye, hogy objektív értékelést ad a jelkép nyomtatási minőségéről. Az eredmények a szabványnak megfelelő berendezésekkel más helyen is reprodukálhatók.
A kódminőség ellenőrzésre a következők jellemzőek:
- az ellenőrzés szabványoknak megfelelően történik;
- az ellenőrzés méréseken alapuló kódminőség osztályt ad: 4-0, vonalkódoknál 4,0 – 0,0 (ANSI A-F). Kereskedelmi rendszerekben az elvárt minőségi szint a GS1 szabvány szerint legalább 1,5 (ANSI C);
- diagnosztizál.
Az elfogadott minőségi szint
Az ISO 15415 és az ISO 15416 kódellenőrzés eredményeként a vizsgált kód olvashatóságát jellemző Teljes Jelkép Osztályzatot Osztály/Mérőfej átmérő/Vizsgálati fény hullámhossz( / megvilágítás típusa) formátumban kapjuk. Amennyiben egy mérési eredmény nem ebben a formátumban jelenik meg, úgy az nem tekinthető szabványos eredménynek.
A kereskedelemben (GS1 által szabványosított EAN8/13 jelképek esetén), illetve az iparban az 1,5 (ANSI C) szintet tekintik a minimum elfogadhatónak!
A minőségi szintek jellemzői:
Elvárt szint: | Olvasási körülmények: |
≥3,5 szint: | A kód olvasása egy alkalommal automatikusan történik, nincs lehetőség a beavatkozásra. |
2,5-3,4 szint: | A kód olvasása automatikusan egy alkalommal történik, de van lehetőség kézi/gépi újraolvasásra. |
1,5-2,4 szint: | Gyakrabban kell újra leolvasni a kódokat mint az előző szint esetében. Itt érdemes omnidirekcionális vagy raszter szkennert használni az első alkalommal történő leolvasás sikerességének növelésére. |
0,5-1,4 szint: | Ezeket a kódokat már mindenképpen javasolt raszter, vagy omnidirekcionális olvasókkal kezelni. Lesznek olyan olvasók amelyek ezeket a kódokat már nem képesek olvasni. Amennyiben ezt a szintet adjuk minimumként, úgy érdemes a használni kívánt olvasókkal olvasási teszteket is végezni az alkalmazhatóság megállapítása érdekében. |
<0,5 szint: | A legtöbb olvasó valószínűleg nem tudja majd elfogadhatóan olvasni (sikeres első leolvasás statisztika 100 olvasásból). Valószínű, hogy ilyen kódok mellett sok esetben kell manuálisan bevinni a kód adatait. |
A Vonalkód Rendszerház vállalja a különféle kódok (1D, 2D, DPM) kódminőség ellenőrzését műszeres eszközökkel, mérési jegyzőkönyvvel.
BezárA kódminőség ellenőrzésre vonatkozó hatályos szabványok:
- ISO/IEC 15416: 2016 – Lineáris vonalkódok (1D) ellenőrzéséről szóló nemzetközi szabvány. Ebben a szabványban jelent meg az interpoláció, így a korábbi 5 minőségi szint helyett 41 szinttel történik az osztályozás, ezért ajánlott a decimális, számmal jelzett osztályzatra történő áttérés, mivel az ANSI betűjelölések továbbra is csak 5 osztályt különböztetnek meg.
- ISO/IEC 15415:2011 – Mátrixkódok (2D) ellenőrzését leíró nemzetközi szabvány.
- ISO/IEC 15426-1:2006 – Lineáris kódellenőrző berendezések felépítésére, műszaki követelményeire vonatkozó szabvány.
- ISO/IEC 15426-2:2015 – 2D kód-ellenőrző berendezések felépítésére, műszaki követelményeire vonatkozó szabvány.
- ISO/IEC TR 29158:2011 – 2D DPM kódok ellenőrzésére vonatkozó szabvány, egyaránt tartalmazza az ISO/IEC 15415:2011 és az AIM-DPM-1:2006 előírásait. Ezt a szabványt hamarosan a ISO/IEC CD 29158 szabvány fogja felváltani.
- FDA 21 CFR Part 11 – A gyógyszeripari feljegyzések kezelését szabályozó ajánlásnak (elektronikus feljegyzések, adattárolás) való megfelelés.
ISO 15416 – Lineáris kódellenőrzés paraméterei
Az ISO 15416 típusú kódellenőrzés alapja az ún. Olvasási Reflexió Profil (Scan Reflectance Profile- SRP). Az SRP a kód egy adott metszetén a kódellenőrző berendezés által az egyes pontokban mért fényvisszaverődési értékekből kirajzolt görbe. A mért értékek az ellenőrző berendezés által kibocsátott fény, illetve a visszavert fény %-os arányát mutatják.
Ideális esetben a vonalkód vonalai az olvasó vagy a mérőberendezés fényét 90-100%-ban elnyelik, a közök vagy a háttér pedig 90-100%-ban visszaverik. Mivel az SRP csak fényvisszaverődési értékekből áll, így a profilban a vonalkód háttere vagy más néven a közök magas értékekkel rendelkező sávokból állnak, míg a vonalak alacsony értékekkel rendelkeznek.
A kód minőségi osztályzása során e profilt/profilokat vizsgáljuk különböző szempontok alapján:
A kód minőségi osztályzása során e profilt/profilokat vizsgáljuk különböző szempontok alapján:
- egy olvasási sáv kiértékelése 8 paraméter alapján
- 10 olvasási sáv (profil) a jelkép magasságát egyenletesen elosztva
- minőségi fokozatok 0,0-tól 4,0-ig 41 fokozat (megbukott-tól a kiválóig, ANSI szerinti csak öt fokozat, F-A) , a 4.0 jelöli a legjobb minőségű kódot
- minden paraméter osztályozott
- a profilban mért legalacsonyabb értékű paraméter határozza meg a profil osztályt
- a 10 profil osztály átlaga meghatározza a teljes jelkép osztályt
ISO 15415 – Kétdimenziós kódellenőrzés paraméterei
Az ISO 15415 típusú kódellenőrzés során a kódról meghatározott fényviszonyok között egy megfelelő felbontású szürkeárnyalatos kép készül. A jelképet a lineáris kódellenőrzéshez hasonló paraméterek szerint ellenőrizzük, ugyanakkor a kétdimenziós kódok sajátosságai miatt más paraméterek mérésére is szükség van.
A kétdimenziós jelképek mérésekor általában egy mérést végzünk a kódon, de a legpontosabb eredményt akkor kapjuk, ha a jelképet 5 alkalommal 72°-ként elforgatva egyenként lemérjük és a mérési eredményt összesítjük.
- minőségi fokozatok 0-tól 4-ig öt osztályban (ANSI F-A)
- minden paraméter osztályozott
- a mért legalacsonyabb értékű paraméter határozza meg a kód minőségi osztályát.