A DPM kódok sikeres alkalmazásához szükség van a megfelelő előállító berendezésre, a megfelelő előállítási folyamatra, egy olyan olvasó eszközre, amely képes alkalmazkodni a kód megjelenésének eltéréséhez. Az általunk nyújtott szolgáltatások között megtalálja a DPM olvasó rendszerek tervezését, telepítését, karbantartását, az azonosítási problémák feltárását és tanácsadást, a DPM kód ellenőrzést valamint a DPM-kód előállító rendszerek fejlesztését, telepítését.
DPM technológiával kapcsolatos szolgáltatások
- DPM olvasó rendszerek tervezése, telepítése, karbantartása
- Azonosítási problémák feltárása, tanácsadás
- DPM kód ellenőrzés (szabványnak megfelelően)
- DPM-Kód előállító rendszerek fejlesztése, telepítése (együttműködésben erre szakosodott cégekkel)
DMP olvasók és alkalmazási területei
A DPM kódként előállított Datamatrix és QR Copde-ok a 2D Matrix jelképek családjába tartoznak, így csak kétdimenziós, vagy 2D CCD imager scannerekkel olvashatók.
A különböző felületeken eltérő eljárásokkal előállított DPM kódok olvasására nem léteznek előre dobozolt megoldások. Minden esetben tesztelési időszak előzi meg az egyes alkalmazások üzembe helyezését, amely időszak alatt kiválasztható az ideális olvasó típus, megfelelő fényforrás, szög, futószalag sebesség, stb.
Eltérő megoldásokat kapunk attól függően, hogy
- kézi vagy fix illetve mobil olvasásról van-e szó,
- álló helyzetben vagy mozgás közben kell olvasni a kódot,
- beütött (dotpeen), nyomtatott (inkjet) vagy gravírozott (laser) kódról van szó,
- a kód kontraszt alacsony vagy ideális.
Alkalmazási területek
Elektronikai ipar – a technológia kiterjeszti az egyedi azonosítók használatát olyan alkatrészekre, amelyek eddig nem voltak azonosíthatók.
- Műveleti keretek
- Nyáklapok
- Alkatrészek
- Csomagok jelölésére használják
Autóipar – jellemzően motor és hajtáslánc egyes elemeinek, alkatrészeinek azonosítására használják, de alkalmazzák még a biztonsági és egyéb elemek azonosításához.A pontos egyedi alkatrész-azonosításnak köszönhetően a motorok egyedileg is behangolhatók.
- Fékalkatrészek
- Légzsákalkatrészek
- Autó-elektronika
- Motorblokkok
- Befecskendezők
Gyógyszeripar
A gyógyszerek egyedi azonosítása pontos követhetőséget tesz lehetővé. Az elosztási lánc minden egyes pontján megtörténhet a gyógyszer azonosítása, és így egy eszközzel válik megoldhatóvá a biztonság és a termékkövetés.
A kód olyan adatokat hordozhat, amelyek a gyógyszer eredetiségét is igazolják.
Egészségügy
- Beültetett orvosi eszközök azonosítása
- Mesterséges végtagok és alkatrészeik azonosítása
- Sebészeti eszközök egyedi azonosítása
Repülőgépipar
A Boeing és Airbus repülőgépgyártók 2005-től előírják beszállítóiknak az alkatrészek azonosítókkal történő közvetlen jelölését. Az alkatrészek egyedi azonosítói lehetőséget adnak a korábbi kézi adatbevitelből eredő költséges és egyben veszélyes hibák visszaszorítására. Az egyedi jelölésnek köszönhetően könnyebb és pontosabb az alkatrészek előéletének követése. Egyes cserealkatrészek vagy hibásak kiadott azonosítók gyorsabban fellelhetők.
BezárDPM (Direct Part Marking) kódolás és DPM kód előállítás
A közvetlenül a terméken megjelenített kódok (DPM) előállítási eljárástól függően szélsőséges körülményeknek is ellenállnak (hőkezelés, mechanikus megmunkálások). Ezeket a kódokat a gyártósorok mellé telepített célberendezések segítségével állítják elő.
A DPM kód előnyei
- nem kell külön helyet keresni a címke számára,
- nincs címkeköltség,
- a felületre való közvetlen előállítás miatt biztos, hogy a termék életút végéig jelen lesz az azonosítószám,
- olyan esetekben is alkalmazható ahol eddig nem állt rendelkezésre megoldás pl: nagy hőmérsékletű kezelésnek vagy deformáló hatásnak kitett termék,
- könnyebb visszakereshetőség- szükség esetén pontosabb termékvisszahívás,
- növekvő vevői megelégedettség.
A DPM kódok sikeres alkalmazásához szükség van a megfelelő előállító berendezésre, a megfelelő előállítási folyamatra, egy olyan olvasó eszközre, amely képes alkalmazkodni a kód megjelenésének eltéréséhez.
A DPM kódok olvasása haladó képalkotási módszerek és agresszív dekódoló algoritmusok alkalmazásával érhető el. Az olvasás sikeressége függ az előállított kódok minőségétől és az olvasó típusától.
Kód előállítás
Az előállítására alkalmas berendezések köre igen széles. Mivel a kód legtöbbször egyedi az adott termékhez kapcsolódó információt tartalmaz (dátum, követési szám, változat, cikkszám, stb.) ezért a digitális technológiák kerülnek előtérbe, de természetesen statikus információt tartalmazó jelképek előállíthatók a hagyományos eljárásokkal is.
Az előállítás módjai:
- Tintasugaras jelölő berendezés
- Lézer-gravírozó berendezés, (elszínezéssel, réteglemarással, elszenesítéssel, stb.)
- Maratás,
- Beütés pontozó berendezéssel
A rendelkezésre álló technológiáknak és a már említett nagymértékű hibatűrésnek köszönhetően szinte bármilyen felületre és anyagra elő lehet állítani ezeket a jelképeket.
A közvetlenül a terméken megjelenített kódok (DPM) előállítási eljárástól függően szélsőséges körülményeknek is ellenállnak (hőkezelés, mechanikus megmunkálások). Ezeket a kódokat a gyártósorok mellé telepített célberendezések segítségével állítják elő.
BezárKódtípusok
Az DPM kód létrehozásához választott jelképtípusok: 1D, 2D, Datamatrix jelképek és kódok
Lineáris 1D Vonalkód jelképek
A lineáris jelképek dekódolása a kód vonalainak méret és helyzet meghatározása alapján történik. A méret és fényvisszaverődésre vonatkozó tűrések csak jó minőségben (kis mérettorzulás) jól kivehető kód (magas kontraszt a háttér és a kód színe között) olvasását teszik lehetővé. Az olvasási hibák kiszűrésére opcionális vagy kötelező ellenőrzőszámot használ, amelyet a bekódolt információ alapján képez. Ez csak hibaszűrés, de nincs helyreállítás.
Kis adatsűrűsége és nagy helyigénye miatt jellemzően „rendszámtábla” elvű alkalmazásokra használják: a kód a kulcs az adatbázisban tárolt adatokhoz, így nem kell minden adatot helyben feltüntetni.
Olvasás: 1D laser, 1D CCD Imager, 1D CCD, 2D CCD imager olvasóval lehetséges.
Legelterjedtebb változatai: Code39, Code128, Interleaved 2/5, EAN/UPC jelképek
Jellemzőinek köszönhetően csak a hagyományos azonosítási alkalmazásokra alkalmas.
2D Többsoros (Stacked) jelképek
A jelképek e fajtája több egymás fölött elhelyezett és összekapcsolt 1D vonalkódból áll. A kódolás/dekódolás alapja itt is a vonalak méreteinek és helyzetének meghatározásán alapul. Tűrések hasonlóak az 1D jelképekéhez. Az olvasási hibák kiszűrésére és helyreállítására már bonyolult többszörös lekódolást is alkalmaz. Igény szerint megválasztható biztonsági szintekkel állítható elő. Már nem csak azonosító számokat, hanem nagy mennyiségű adatot képes tárolni és továbbítani.
Olvasás: néhány 1D laser illetve 1D CCD Imager olvasóval és az összes 2D CCD imager olvasóval lehetséges
Legelterjedtebb változatai: PDF417, Code16K, Code49
Jellemzőinek köszönhetően nem alkalmazzák közvetlen alkatrészjelölésre.
2D Mátrix jelképek
A dekódolás a cellák (modulok) egymáshoz képesti elhelyezkedésén alapszik. Mivel a tűrések igen tágak, így a kód nagyobb mértékű nyomtatási torzulás, illetve jóval alacsonyabb kontraszt mellett is olvasható. Az olvasási hibák kiszűrésére és helyreállítására már bonyolult többszörös lekódolást is alkalmaz. Igény szerint megválasztható biztonsági szintekkel állítható elő. Már nem csak azonosító számokat, hanem nagy mennyiségű adatot képes tárolni és továbbítani.
Olvasás: 2D CCD imager olvasóval lehetséges
Legelterjedtebb változatai: Datamatrix, QR Code, Aztec, Maxicode
Jellemzőinek köszönhetően a kódok e típusát használjuk közvetlen alkatrész-jelölési alkalmazásokhoz. A DPM kódok előállítására leggyakrabban a Datamatrix jelképet használják, de előfordul QRCode használata is.
Datamatrix kód általános jellemzői
- Adatsűrűsége nagyobb, mint a többsoros illetve az 1D jelképeké.
- Orientáció-független olvashatóság.
- Datamatrix ECC200 változat esetén – maximum 3116 numerikus vagy 2335 alfa-numerikus karakter, 1556 byte egy 144 modul oldalhosszúságú jelképben
- A Datamatrix kód csak 2D CCD-imager scannerekkel olvashatók.
- Nyílt és zárt rendszerekben egyaránt felhasználható, a GS1 által szabványosított változata révén általános kereskedelmi, logisztikai alkalmazása is nyílt szabványokra épül.
- A Datamatrix jelképek felhasználható mérettartománya igen széles, így jól alkalmazható, mint kisméretű azonosító jel a terméken, de akár automatikus raktári olvasása is alkalmas különböző szállítói csomagolásokon.
- Nyomtatható a lineáris jelképekhez használt eszközökkel.
- A megjelenítési formák skálája a címkére előállított jelképekhez használatos nyomtatási eljárásoktól, a perforált fémen keresztül az összetett jelképekig terjed.
- A kód akár 20%-os kontraszttal is olvasható. (Ez és a magas hibakorrekciós szint teszi alkalmassá DPM felhasználásokra).
- Datamatrix ECC200 – az ECC200 kódolás lehetővé teszi a jelkép dekódolását akár 30% sérülés mellett (min 32×32 modul méret mellett).
- A jelkép a vonalkódoknál megszokott ellenőrzőszám helyett Reed Solomon féle hibakorrekciót használ a dekódolt adatok helyességének ellenőrzésére, és szükség szerinti helyreállítására.
Kódolt adat, alak és méretek
A jelkép mérete és alakja függ:
- Kódolt karakterek számától és típusától.
- A megadott alapmérettől (X-méret).
- Az oszlopok és sorok beállításától: Négyzetes változatok esetén a kód mérete (sor/oszlop) 10×10 modultól 144×144 modul méretig választható, téglalap alak esetén 8×18, 8×32, 12×26, 12×36, 16×36, 16×48.
- A megválasztott hibakorrekciós szinttől. (ECC000-140, ECC200)
A Datamatrix jelkép lehetővé teszi numerikus, alfa-numerikus, ASCII, bináris tartalom, nemzeti karakterek kódolását is.
Adatmezők
A bekódolt adat mennyiségétől és a korrekciós szinttől függően a jelkép több adatmezőből is állhat. ECC 200 kódolás esetén 1,2, 4 vagy több páros számú mezőből állhat. Az adatmezőket határoló keretek választják el egymástól.
Biztonsági szintek és hibajavítási képességek, kódolás
Datamatrix biztonsági szintek:A Datamatrix jelképtípus alapvetően kétféle kódolási eljárással használható. Az ECC 000-140 kódolás hagyományos hibajavító funkciókkal (páratlan oszlop ill. sor szám, bal felső sarok sötét), illetve az ECC200 kódolás Reed-Solomon hibajavító funkciókkal (páros oszlop ill. sor szám, bal felső sarok mindig világos) (ECC- Error Checking and Correction – Hibaészlelés és javítás).
A hibatűréseknek köszönhetően jellemzően a Datamatrix ECC200 marad dekódolható ugyanolyan mértékű sérülés mellett. Emiatt is előszeretettel használják sok ipari alkalmazásban zord körülmények között.
Datamatrix ECC200 – az ECC200 kódolás lehetővé teszi a jelkép dekódolását akár 30% sérülés mellett (min 32×32 modul méret mellett).
A kódra vonatkozó nemzetközi szabvány: ISO / IEC 16022 Információ Technológia – Automatikus azonosítási és Adatgyűjtési technikák – DataMatrix vonalkód jelkép műszaki specifikáció.
QR Code általános jellemzői
- Adatsűrűsége nagyobb, mint a többsoros illetve az 1D jelképekké.
- Orientáció-független olvashatóság.
- A QR Code csak 2D CCD-imager scannerekkel olvashatók.
- Nyílt és zárt rendszerekben egyaránt felhasználható
- A jelképek felhasználható mérettartománya igen széles, így jól alkalmazható, mint kisméretű azonosító jel a terméken, de akár automatikus raktári olvasása is alkalmas különböző szállítói csomagolásokon.
- Nyomtatható a lineáris jelképekhez használt eszközökkel.
- A QR Code (Quick Response Code), mátrix típusú kód, amelyet a Nippondenso ID Systems alkotott meg és szabadfelhasználású.
- A QR Code jelképek négyzet alakúak függetlenül a modulok számától. Könnyen felismerhetőek a jelkép három sarkán megtalálható kisebb négyzet alakú célzó mintázatról.
- A jelkép maximum 177 modul oldalhosszúságú és alkalma 7089 numerikus vagy 4296 alfanumerikus karakter, 1817 Kanji, Kana karakter, továbbá 2953 byte bináris formában történő kódolására,
- A jelkép egyik legfontosabb tulajdonsága hogy általa lehetséges a Japán Kanji és Kana karakterek közvetlen kódolása.
- A QR Code-ot CCD array kamerákkal történő gyors olvasásra tervezték,
- 1 kód adattartalma szétbontható 16 külön kódba, amelyek adatai később újra egyesíthetők. Ezen tulajdonságának köszönhetően segíti a kis helyen nagy mennyiségű információ tárolását is.
Kódolt adat, és méretek
A jelkép mérete függ:
- Kódolt karakterek számától és típusától.
- A megadott alapmérettől (X-méret).
- Az oszlopok és sorok beállításától.
- A megválasztott hibakorrekciós szinttől. (L,M,Q,H)
Biztonsági szintek és hibajavítási képességek, kódolás
A QR Code jelképtípusban 4 féle hibajavítási szint állítható be (L-7%, M-15%, Q-25%, H-30%). A beállított hibajavítási szinttől függően a kódban található kódszavak akár 30%-a is visszanyerhető.
A kódra vonatkozó nemzetközi szabvány:
ISO/IEC 18004:2000 Information technology – Automatic identification and data capture techniques – Barcode symbology – QR Code
Bezár